Love, Acceptance, & 30 Days of Yoga

Love, Acceptance, & 30 Days of Yoga

Happy New Year!

I took a leap (albeit a small one, but an important one), and decided to do 30 days of yoga this January 2018. Yoga with Adriene is hosting a free yoga journey called True, and I invite you to participate, if that speaks to you.

Today, January 2nd, was day one, and it was my first yoga practice in a long time. After moving and breathing for just 24 minutes, I can say two things definitively:

1. Hell yes.
2. Adriene’s style is refreshing and authentic. I really like her teaching approach, and I feel blessed to have found her channel.

As I was meditating on my intention, a theme emerged that will guide me in 2018: Love and Acceptance.

Today’s yoga theme was motive. For what seems like my whole existence, I have been too focused on the result or the expectation of the result, rather than nurturing the act itself. This could be big things like body image and physical performance or little things like brushing my teeth.

But presently, my motive or true desire to act is to embody love and acceptance for myself and others and spread that energy to anyone who needs it. (And I know a lot of us need it.)

For me, acceptance is twofold. It’s about accepting myself as I am and knowing that I am enough, and also accepting situations I cannot change.

I cannot control external circumstances or the actions of others, but I can look within more, breathe more and let go more, and within that, I can live more freely and peacefully.

Love and light,

Organic Gluten-Free Vegan Food On a Budget: An Experiment

Organic Gluten-Free Vegan Food On a Budget: An Experiment

When we stop eating crap, we stop feeling like crap. A while back, I wrote a blog article called “Eating Healthy on a Budget: Cut Your Grocery Costs and Feel Amazing.” I priced out healthy food for a family of three for a week for $95.

Well today, I kicked it up a notch and this time I purchased a week’s worth of all certified ORGANIC food for two people from a health food store (in a state where the cost of living is quite high), which is not the most cost effective way to go. I approached it this way on purpose to experiment.

You see, I’m trying to settle the score that “healthy food (and vegan food) is too expensive,” when in fact it can be less expensive than standard American diet food or a meat and dairy based diet. So I purchased these items in the most expensive way possible, and also accounted for vegan Shakeology for two people (two superfood smoothies per day) as well as some convenience foods like organic Amy’s frozen veggie burgers. I also added in $5 to factor in other kitchen staples such as seasonings and condiments used for the week. With that said, my total came out to about $160 (or $80 per person).


Now, a better way to do this to make this more affordable and practical, is you could easily grow many of your own organic fruits and veggies, pick your own from local organic farms, can and freeze foods, join a CSA or co-op, purchase dry goods in bulk, batch cook, purchase seasonal foods, go to farmer’s markets, shop sales, and do this for MUCH CHEAPER! There are blogs about eating plant-based on as little as $4 a day. And remember, this experiment was done in a pricey manner purchasing organic foods.

You can instead purchase organic when possible or personally necessary; because unfortunately, conventionally grown produce is cheaper. One method is to follow the guidelines of “The Clean Fifteen” and “The Dirty Dozen.” This will help save money as well, if you are flexible.

Trust me. I’m of modest means, and I’m not out of touch with reality. I understand that some families can only afford $50-$75 a week for food and sometimes that’s to feed more people. All we can do is our best. This is not about self-judgement or judgement of others. This is about making health a priority as much as we can within our means.

According to a USA Today report, “The latest numbers for a four-member family: a thrifty food plan, $146 a week; a low-cost food plan, $191 a week; a moderate-cost plan, $239; a liberal plan, $289 a week. Some food waste is built into these costs.”

Expensive foods are usually convenience foods. And with a little time and meal planning, you can reap the health and financial benefits of eating real food you prepare yourself where you know exactly what is going into it.

I would love for you to join my upcoming 30-day health and fitness challenge, “The Glow So Healthy Pre-Summer Challenge” where we will be using PiYo workouts and a plant-based meal plan to reach our health goals (starts May 3, 2015). The kit is $140, and I will be your coach and offer my holistic health coaching services for free. To learn more, please comment or email me for details. I will work with you to help improve your lifestyle habits so you can become the healthiest version of yourself. I hope to hear from you.